Глибокі криниці зазвичай будують на ділянках, віддалених від підключення до водопроводу, де немає можливості підключити будівлю до інфраструктури. Однак все частіше таке рішення обирають також і з економічних міркувань – у довгостроковій перспективі отримання води з землі буде дешевшим, ніж використання системи водопостачання.
Через глибоку свердловину ми черпаємо ресурси підземних вод з більш глибоких водоносних горизонтів за допомогою таких приладів як глибинні насоси для криниці. Глибина криниці змінюється в залежності від геологічних умов даної місцевості і може становити від кількох до кількох десятків метрів. З таким рішенням ми можемо розраховувати на хорошу якість води, часто кращу, ніж водопровідна. Однак для того, щоб «витягнути» воду зі свердловини на поверхню, необхідно використовувати глибинний насос, що працює від електрики.
Заглибний або глибинний насос?
Одним із основних критеріїв класифікації насосів є те, де вони працюють. Розрізняємо, серед інших, глибокі (пробурені) і хребтові (викопані) свердловини. Глибокий колодязь характеризується невеликим діаметром – зазвичай десяток-інший сантиметрів, тоді як викопаний колодязь має значний діаметр – близько одного метра.
Заглибні насоси зазвичай складаються з двох модулів: двигуна і гідравлічної частини. Двигун встановлений у нижній частині насоса, а гідравліка приєднана до двигуна зверху. У глибокому колодязі, завдяки тому, що відстань між його стінками і насосом невелика, відбувається безперервний рух води навколо двигуна, що ефективно його охолоджує.
Насоси для хребетнтх свердловин виконані як моноблок (одна частина) і мають сорочку охолодження – вода, що протікає через насос, одночасно охолоджує двигун. Найпоширенішими є заглибні насоси високого тиску.
У хребетному колодязі з набагато більшим діаметром, ніж у глибокому колодязі, негативний тиск, створюваний гідравлічною частиною (під час всмоктування води), не здатний створити достатній потік навколо двигуна для належного його охолодження. Таким чином, насос, призначений для хребтового колодязя, може працювати в глибокому колодязі (за умови, що діаметр не є проблемою), тоді як занурювальний насос може працювати в хребетному колодязі лише з використанням обсадної труби.
Який насос використовується для глибокої свердловини?
Основним критерієм вибору відповідного глибинного насоса є його діаметр, залежно від діаметра самої свердловини. Різниця між ними повинна бути не менше 12 мм і не більше 60 мм.
Не менш важливим є співвідношення між продуктивністю насоса та ефективністю джерела, тобто свердловини, і відстанню від свердловини до місця зберігання води, наприклад, гідрофорної ємності. При розрахунку необхідної продуктивності насоса також слід враховувати діаметр трубопроводу, матеріал трубопроводу, кількість колін, різницю рівнів між свердловиною і гідрофорною ємністю, спосіб живлення насоса (одноразовий). або трифазна установка) і, звичайно, потреби користувачів.
Не забувайте про глибину, на якій знаходиться грунтових вод. Особливо це стосується колодязів хребців. Слідкуйте за тим, щоб насос не встановлювався занадто близько до дна, оскільки існує ризик засмоктування частинок піску, що в більшості випадків дуже негативно позначається на терміні служби насоса.
Частою помилкою інвесторів є зворотний порядок реалізації проекту. Спочатку купують насос, а вже потім роблять свердловину і створюють всю установку. Починати завжди потрібно з виготовлення колодязя і перевірки його параметрів. Лише потім, після визначення параметрів усієї установки (потреби та тиск води, відстань та довжина трубопроводу), слід вибирати насос.
На ринку є насоси з частотним перетворювачем або без нього. Останні працюють з нулем-одиницею, тобто або на повну потужність, або не працюють зовсім. При використанні перетворювача частоти параметри насоса адаптуються до вимог установки шляхом зміни швидкості обертання двигуна. Наприклад, якщо ми хочемо обприскати автомобіль невеликою кількістю води, то насос не працюватиме на повну потужність, використовуючи лише частину свого потенціалу, але якщо споживання води дуже велике, швидкість двигуна збільшується, а отже, ККД насоса. Завдяки цьому ми економимо електроенергію та воду. Друга особливість використання інвертора – менший знос деталей двигуна і самого насоса. Це відбувається тому що гідроудар виникає, коли насос запускається без інвертора, насос починає працювати з підвищеним споживанням струму при запуску. Третя головна перевага інверторних насосів – це підтримка постійного тиску води, незалежно від рівня вимог до продуктивності, звичайно з урахуванням запасу в параметрах насоса.
Якість води та робота глибинного насоса
При виборі насоса для колодязя необхідно враховувати якість і склад води. Варто пам’ятати, що чим вище вміст мінеральних речовин, тим більше ризик швидкого зносу гідравлічних компонентів насоса. Пісок смертельний для більшості насосів. Так що варто розглянути насос проти піску. Термін «захист від піску» не означає, однак, що насоси можуть працювати в «пиловому» середовищі – дуже піщаному середовищі, наприклад, у дренажах. Це відноситься до конструкції насоса, заснованої на плаваючих робочих колесах, що збільшує можливість перекачування частинок піску без різкого впливу на гідравлічні компоненти насоса. Підводячи підсумок – протипіщані насоси характеризуються підвищеною стійкістю до піску і при ризику потрапляння піску в колодязь,
Насос – це ще не все
Одним з головних елементів всієї установки глибокого колодязя є гідрофорна ємність. Але чи потрібно це? Відповідь не однозначна. У випадку насоса, обладнаного інвертором, необхідно підключити принаймні невелику мембрану / мембранну ємність для належної роботи установки. З іншого боку, є насоси, оснащені автоматом потоку, який контролює роботу насоса, а точніше, запускає та зупиняє насос. Проте з міркувань безпеки рекомендується використовувати розширювальний бак. Крім того, до класичного занурювального насоса можна встановити зовнішній автоматичний пристрій, який вмикає насос при відкритті вентиля, наприклад, крана. Однак цей тип застосування рекомендований, наприклад, для поливу саду, де насос буде працювати безперервно протягом тривалого часу.
Варто звернути увагу на те, що ємність не надто мала для параметрів роботи насоса. Основним негативним ефектом заниженого розміру бака є занадто часте включення насоса для того, щоб створити тиск і наповнити його водою. Ця дія скоротить термін служби насоса.
При монтажі гідросистеми варто пам’ятати про встановлення зворотного клапана, який захистить від зворотного потоку води і частого включення насоса. Важливо мати відповідні діаметри монтажних труб, щоб вони не закривали насос. Якість виготовлення так само важлива, як і елементи установки. Всі з’єднання, де можуть з’явитися протікання, можуть порушити роботу всієї системи. Переконайтеся, що реле тиску налаштовано правильно, а мембранний бачок або подушка безпеки мають потрібний тиск.
Кожен заглибний насос має електричне живлення. Для забезпечення безпеки та безвідмовної роботи рекомендується встановити додаткові засоби захисту. Це захистить насос від перепадів напруги, обриву фази, перевантаження або сухого ходу. Дуже важливо правильно підібрати діаметр електричного дроту по відношенню до його довжини, щоб не збільшити опір. Не використовуйте подовжувачі! По-перше, тому що вони недостатньо захищені від вологи, а по-друге – діаметр їх кабелів часом занадто малий. Якщо кабель подовжений, з’єднання кабелю повинно бути виконано герметично, щоб не було ризику потрапляння води всередину кабелю.
Якість і довговічність насоса
Як розпізнати якісний насос? Це питання виникає дуже часто, але однозначної відповіді немає. Як і у випадку з будь-яким електричним обладнанням, тут необхідно враховувати багато факторів. Безумовно, не варто тягнутися до найдешевшого товару (наприклад, на популярному аукціонному сайті ми можемо знайти човники всього за 1500 гривень). Натомість у найвідоміших і розрекламованих виробників така помпа коштуватиме 15000 гривень! Жодна крайність не є доброю. Зрештою, важливе співвідношення ціни та якості. Якщо у нас багатий гаманець, ми можемо дотягнутися до найдорожчих програм, питання лише в тому, чи є в цьому сенс? Є, наприклад, безвідмовна машина? Безперечно, те ж саме з насосами. Ціни на пристойні насоси для маленьких будинків починаються від 4000 гривень. Іноді також варто перевірити, які насоси використовує компанія, що бурить свердловини. Більшість насосів, навіть фірмових, не витримують такого процесу. після чого насос буде працювати ще тривалий час. Більшість насосів, навіть фірмових, не витримують такого процесу. після чого насос буде працювати ще тривалий час. Більшість насосів, навіть фірмових, не витримують такого процесу.
Експлуатація насоса передбачає витрати електроенергії. Варто відзначити, що у випадку з трифазними установками споживана потужність набагато нижче. На кількість спожитої електроенергії також впливає відстань між електричним з’єднанням і свердловиною. Чим довше установка, тим більше енергоспоживання. Як уже було сказано, найважливішим фактором енергоефективності насоса є те, що він оснащений інвертором.
Часто існує теорія, що чим потужніший насос, тим краще. Однак це неправильна думка. Насос повинен бути підібраний правильно – занадто великий буде дроселитися і «втомлюватися». З іншого боку, насос із занадто малою продуктивністю не задовольнить потреби користувачів.
На експлуатаційні витрати всієї водопровідної системи також впливає довговічність насоса та необхідність його можливої заміни та обслуговування. Термін служби найдешевшої помпи за 1500 гривень оцінюється в 1-3 роки. У разі середнього цінового діапазону – 3000 – 5000 гривень – з правильно підібраним насосом термін служби повинен бути в межах 8-15 років. З дорогими насосами за 15 000 гривень – 10-15 років. Як бачите, варто повернутися до питання здорового глузду та порівняння якості та ціни. Ні найдешевше, ні найдорожче не буде найкращим.
Що щодо послуги? Якщо насос правильно підібраний і встановлений, а вода не поганої якості, то це досить необслуговуваний пристрій. Безсумнівно, будь-які відхилення від нормальної роботи повинні бути перевірені. Може виявитися, що спочатку незначна аномалія переросте в серйозну проблему і насос потребує заміни. Одним із симптомів зносу деталей насоса може бути зниження його продуктивності. Тоді варто перевірити, чи це не помилка установки, і, можливо, відправити насос до авторизованого сервісного центру для перевірки.
Ще одна часто повторювана проблема, яка, втім, не є поломкою насоса, це його часте включення і виключення, т.зв. Цвірінькання. Найчастіше це вказує на несправність реле тиску або відсутність повітря в баку гідрофора. Занурювальні насоси – це пристрої, завдяки яким ми будемо отримувати чисту воду для потреб будинку і саду. Від їх якості та безаварійної роботи залежатиме безперебійність доступу до води. Тому при виборі насоса слід уважно і уважно читати наявну на ринку пропозицію, а не керуватися тільки ціною покупки.