Що показує аналіз на копрограму?

Загальний аналіз калу або копрограма — лабораторне дослідження, яке дозволяє оцінити роботу ШКТ, виявити різні патології, зараження гельмінтами. Під час дослідження вивчають склад фекалій, мікроскопічні та фізико-хімічні показники. Відхилення від норми можуть свідчити про захворювання різних відділів кишківника, шлунку, печінки, підшлункової залози. Також метод є допоміжним інструментом при підозрі на розвиток новоутворень, виразкової хвороби.

Здати аналіз калу (копрограму) та отримати точні результати дослідження можна в лабораторії NIKOLAB https://nikolab.com.ua/uk/. Відділення працюють у різних містах України.

Коли призначається аналіз калу на копрограму?

Аналіз призначається під час планових профілактичних оглядів, а також за показаннями фахівця. Направлення на дослідження може дати педіатр, терапевт, гастроентеролог. Приводом для діагностики зазвичай є один із таких симптомів:

  • скарги на біль у животі, здуття, діарею, або закреп;
  • зміна забарвлення фекалій;
  • клінічні ознаки гельмінтозу;
  • загальне виснаження пацієнта, зниження апетиту;
  • розвиток жовтяниці;
  • візуально помітна кров або слиз у калі.

Дослідження включає оцінку низки показників, які допомагають підтвердити діагноз та оцінити ефективність лікування. В останньому випадку його виконують періодично для контролю стану пацієнта. Детально про виконання аналізу калу на копрограму та його клінічну цінність можна прочитати на сторінці https://nikolab.com.ua/uk/prices/1091-2/.

Загальний аналіз калу (копрограма): головні показники

Під час лабораторного дослідження оцінюються фізичні показників калу – консистенція, колір, оформлення та запах. Відхиленнями від норми є:

  1. Консистенція — напіврідка, рідка або надто щільна. Водянистий кал є ознакою порушення всмоктування води, харчового отруєння, посиленої перистальтики кишківника, запальних чи інфекційних процесів. Тверді калові маси можуть вказувати на порушення роботи товстого кишківника, атонію, дисбактеріоз.
  2. Колір — зміна з коричневого на жовтий, сіруватий, безбарвний або надто темний підтверджує порушення роботи печінки або жовчного міхура. Чорний кал містить перетравлену кров і є ознакою виразки тонкого кишечника чи шлунку, червоний – кровотечі з його нижніх відділів.
  3. Запах. Відхиленнями від норми є різкий, кислий або надто виражений (смердючий) запах. За таких ознак зазвичай виявляють порушення процесів розщеплення їжі, диспепсію, токсикоінфекції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Свічка Bare Vanilla: створіть атмосферу затишку з Victoria's Secret

Копрограма також дозволяє оцінити реакцію фекалій, яка в нормі є нейтральною або слаболужною.

Мікроскопічні показники дослідження калу вказують на склад калових мас, домішки та речовини, які в ньому присутні:

  1. Рослинні чи тваринні волокна (клітковина, м’язова тканина). В нормі майже повністю перетравлюються. Виключенням є наявність нерозчинної клітковини, яка присутня в деяких продуктах харчування.
  2. Жири та жирні кислоти. Їх присутність у калі вказує на патологію підшлункової залози, порушення засвоєння ліпідів, недостатню продукцію жовчі. Нерозчинні жирні кислоти понад 10% — показник браку ферментів підшлункової залози, жовчі.
  3. Слиз. В нормі присутній у невеликій кількості, збільшення кількості слизу виявляють на фоні запальних процесів.
  4. Кров. Не повинна міститися в фекаліях, її наявність є ознакою внутрішньої кровотечі.

За допомогою копрограми вдається визначити також різні форми гельмінтозу. В фекаліях можуть міститися яйця паразитів, самі гельмінти або їх цисти. Дослідження допомагає підібрати медичні препарати та схему лікування.

Підготовка до копропрами: що треба знати?

Для достовірності результатів аналізів перед здачею калу слід виключити з раціону важку та жирну їжу, продукти, що забарвлюють випорожнення, припинити прийом ферментів та проносних засобів. Жінкам не бажано здавати кал під час менструації та протягом 3 днів після її завершення. Випорожнення збирають у чисту ємкість та доставляють у лабораторію в щільно закритому контейнері протягом 2 годин.