
Як працює хімія:
- Відокремлює забруднення від поверхні;
- Не дозволяє йому знову осісти на поверхні;
- Змивається без розлучень.
У складі очищувача є компоненти, які активні кожному з цих етапів. Розглянемо їх ближче.
Відокремити забруднення від поверхні
Забруднення утворює як фізичні, і хімічні зв’язку з поверхнею.
Фізичні зв’язки можна зруйнувати водою, парою чи механічною роботою: змити частину забруднення чи відтерти щіткою. З хімічними зв’язками дещо складніше.
Головна роль цьому етапі в основного діючого речовини очищувача. Воно входить у хімічну реакцію із забрудненням і руйнує його, переводячи розчин миючого засобу. Залежно від типу очищувача, основною діючою речовиною може бути луг, кислота або розчинник.
У цьому етапі миття також беруть участь ПАР. Вони «на підхваті» – знижують поверхневий натяг води, спрощують змочування поверхні миючим розчином – і бруд забирається легше.
Не дозволити бруду знову осісти на поверхні
Підступний бруд може повернутися на поверхню, поки ви її відмиваєте. Перешкодити їй у цьому можуть бути спеціальні речовини у складі миючого засобу — антиресорбенти.
Крім того в цьому етапі миття беруть участь емульгатори, диспергуючі агенти та комплексоутворювачі. У всіх одна роль — рівномірно розподілити забруднені частинки в миючому розчині і запобігти їх повторне осідання. Наявність таких компонентів говорить про високу якість засобу. У дешевих засобах використовують назахищену каустичну соду — луг, який погіршує змочуваність поверхні і сам виступає забрудненням у твердій воді.
Змити засіб
Для промивання потрібно використовувати м’яку воду. Жорстка вода залишає по собі білі розлучення.
Рідкі миючі засоби для використання на підприємствах харчової промисловості повинні бути виготовлені з використанням води, що дорівнює якості питної. Також і для приготування миючих розчинів якість води має бути не нижчою, ніж «питна».
Якщо для ополіскування все ж таки доводиться використовувати жорстку воду, слід вибирати кошти з високим вмістом комплексоутворювачів. Комплексоутворювачі пов’язують солі кальцію і магнію в твердій воді, «пом’якшуючи» її.
Багато засобів однаково ефективні у воді будь-якого ступеня жорсткості, наприклад:
Для автоматичного миття посуду ми випускаємо спеціальну лінійку для регіонів із жорсткою водою:
Міф про високу піну
Так ось це міф!Чим вище піднімається піна, тим далі віддаляються від забруднення молекули ПАР. А значить, чим більше піни ви збиваєте, тим більше коштів потрібно для очищення. А потім цю велику шапку піни потрібно змити – для чого потрібно більше води, ніж зазвичай. Рясна піна може навіть вивести з ладу обладнання для автоматичного миття.
Загалом, не варто гребувати низькопінними засобами — для більшості завдань вони краще. Такі засоби містять або піногасники, або спеціальні ПАР, не здатні до піноутворення.
Щоправда, із цього правила є винятки:
- Засоби для чищення вертикальних поверхонь. Піна з вертикальної поверхні стікає набагато повільніше рідини, і поступово осідаючи, зберігає високу концентрацію ПАР у місці контакту з поверхнею. Пінні засоби, як правило, позначені прямо в назві:
- Засоби для безконтактного миття автомобілів. Пінні засоби знову ж таки забезпечують тривалий контакт із поверхнею — і встигають впливати на складні дорожні забруднення.
- Засоби для очищення килимів із клейовою основою. Низькопенні засоби проникають глибоко всередину і можуть видалити навіть клей. Пінні засоби залишаються на поверхні та очищають саме її:
Сподіваємося, нам удалося пролити світло на основні компоненти професійних миючих засобів, завдяки яким вони працюють більш ефективно.