Про витівки сімейства Олександра і Галини Герег ми писали зовсім недавно. Тепер нас підтримали колеги з Стопкора.
Поки малі і середні підприємці втрачають кошти, а часом – навіть можливість знову стати на ноги після завершення карантину, уряд створює справжню монополію для бізнес-гігантів.
На тлі заборон для громадян виходити на вулицю крім як за продуктами або для вигулу домашніх улюбленців, на тлі табу навіть на короткі прогулянки в парках і скверах і жорсткого обмеження «ходити по двоє» – безперешкодна робота будівельних гіпермаркетів, де збираються сотні покупців, виглядає, щонайменше, дивно.
Про те, як великі рітейлери нехтують життям і здоров’ям українців заради надприбутків, хто їх «кришує» і чому вони переконані у власній безкарності, йдеться в новому розслідуванні журналістів проекту «Стоп корупції».
Через тиждень виповниться місяць, як в Україні діють жорсткі карантинні обмеження, спрямовані на недопущення поширення небезпечного захворювання COVID-19. І з кожним днем карантину експерти прогнозують все гірші його наслідки для слабкої української економіки.
Особливо важко доводиться в умовах карантину дрібному і середньому бізнесу. Адже з середини березня в Україні діє заборона на продаж товарів, що не входять в перелік товарів першої необхідності. Тобто, хоч чимось, крім їжі, ліків і палива. Тому всі, хто чинив якісь послуги або продавав щось крім цих груп товарів, зараз несуть капітальні збитки. Прибуток вони не отримують взагалі, а ось від орендної плати та податків їх ніхто не звільнив.
Ще однією проблемою для українського малого та середнього бізнесу є необхідність виплачувати відсотки по кредитах – а вони є практично у всіх підприємців. Влада ж далі обіцянок введення на час карантину кредитних канікул для підприємців не пішла: до сих пір не прийняті ніякі нормативні документи, які б дозволили подібні «канікули» – все обмежилося рекомендаціями Кабміну.
Тих же, хто порушує чинні заборони з торгівлі, чекають значні штрафи.
Але не всіх. Як стало відомо журналістам «Стоп корупції», фактично знищуючи малий бізнес, уряд одночасно встало на захист олігархів – і надало можливість працювати бізнес-гігантам. Наприклад, мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр», що належить колишньої секретаря Київради Галини Гереги і екс-нардепу-регіоналу Олександру Герегу.
Так, «Епіцентр», незважаючи на існуючі заборони та обмеження, під час карантину продовжив торгувати будматеріалами, прикриваючись листом за підписом прем’єр-міністра Дениса Шмигаль від 18 березня 2020 року. У цьому листі Шмигаль роз’яснює, що введений 11 березня заборона не поширюється на об’єкти торгівлі засобами гігієни, виробами медичного призначення та засобами зв’язку.
Тому поки десятки тисяч підприємців змушені були закритися і залишилися без засобів до існування, «Епіцентр» сам себе прирівняв до продуктових магазинах і аптеках – і наплював на заборони, продовживши працювати практично без обмежень.
Активісти і журналісти «Стоп корупції» влаштували рейд столичними гіпермаркетів «Епіцентр» – і запевняють: у всіх, за винятком двох, допускаються кричущі порушення, що піддають небезпеці відвідувачів магазинів і створюють загрозу поширення коронавирусной інфекції.
«Ми побачили, що в« Епіцентрі »продають не тільки речі першої необхідності, але і побутові матеріали, будівельні матеріали. Тут продають все. Крім того, ми отримували скарги, що в період карантину «Епіцентр» банально наживається на людях: вони продають упаковки масок по 50 штук за 850 гривень – таких же, як, за даними Прозорро, ще в лютому можна було купити по 0,65- 1,05 грн за штуку », – стверджують активісти« Стоп корупція ».
«В країні карантин, люди не працюють, знаходяться вдома. Закрито величезна кількість підприємств. І постраждає не великий, а середній і малий бізнес. Тому що «Епіцентр» у нас працює, хоча він не є продуктовим магазином. І «Леруа Марлен» працює. хоча будівельні матеріали не належать до товарів першої необхідності », – говорить правозахисниця Тетяна Ващенко.
В ході рейду по київських гіпермаркетів «Епіцентр» активісти зафіксували десятки порушень.
Зокрема, майже у всіх магазинах продовжували продавати що завгодно, не дивлячись на обмеження – прикриваючись тим, що всі, кого активісти бачили на касах з мішками будівельних сумішей або шпалерами начебто вибирали товари онлайн, а в магазинах просто забирали замовлення. Однак і власні спостереження «стопкоровцев», і те, що їм розповідали відвідувачі магазинів, свідчило про протилежне: люди вибирали і купували товар прямо на місці – не дивлячись на заборону такої торгівлі.
Чи не дотримуються в магазинах «Епіцентр» і власні правила. Незважаючи розміщені на входах оголошення про недопуск в торгові приміщення людей без масок і обмеження на одночасне перебування всередині від 5 до 10 осіб (в залежності від кількості працюючих кас) – в магазинах активісти одночасно бачили десятки, а то і більше сотні покупців.
Значна частина з них – без засобів індивідуального захисту. І про дотримання «соціальної дистанції» в 1-2 метра між людьми в чергах на касі в «Епіцентрі» не йшлося.
Всі ці порушення активісти фіксували і в магазинах компанії в Харкові, Львові, Одесі та інших містах України.
У мережі «Леруа Марлен» порушень трохи менше, але вони є. Зокрема, там відмовилися від практики онлайн-продажу товарів не першої необхідності – і торгують чим завгодно.
Але «Епіцентр» залишається лідером за кількістю порушень. І, за підрахунками журналістів, непогано на цьому заробить. Адже якщо в 2017 році оборот мережі склав 42 млрд грн, в минулому році з урахуванням інфляції він міг досягти 50 млрд – то зараз, з огляду на, що ринки і підприємці, які теж займалися продажем товарів для будівництва і ремонту, закрилися, прибутку бізнесу подружжя Герег можуть вирости вдвічі і досягти 100 млрд грн.
Обурені виявленими порушеннями, тим, що велика торговельна мережа нехтує як вимогами державної влади, так і здоров’ям людей, активісти «Стоп корупції» почали звертатися до різних компетентним органам. Відреагували тільки органи місцевого самоврядування в двох містах: там будівельні гіпермаркети таки закрили. У Києві ж і запит в КМДА, і спроби достукатися до влади під час прес-конференцій мера Віталія Кличка, виявилися безрезультатними.
Єдині, хто відреагував на свавілля в столиці – представники Держпродспожівслужби, які разом з правоохоронцями таки зафіксували ряд порушень.
Активісти «Стоп корупції» також написали ряд заяв в поліцію, але, за їхніми словами, іноді поліцейські відмовлялися фіксувати виявлені порушення.
А ось поліція Київської області виявилася більш рішучої: недавно була оприлюднена заява відомства про намір притягти до відповідальності власників мережі «Епіцентр»: їм загрожує до 170 тисяч гривень штрафу.
Кілька днів тому активісти «Стоп корупції» направили лист також на ім’я прем’єр-міністра України Дениса Шмигаль. У ньому вони перерахували зафіксовані в мережі порушення і зажадали перевірити, чи законно працюють ці будівельні гіпермаркети. А також притягнути винних до відповідальності.
Але замість того, щоб зреагувати на свавілля в «Епіцентрі», Шмигаль зробив все навпаки – і з 8 квітня дозволив працювати будівельним магазинам. Тобто легалізував можливість «Епіцентру» заробляти, наражаючи на небезпеку своїх відвідувачів.