Захоплююча дух міць, приголомшливі характеристики і технологічний прогрес найшвидших двоколісних автомобілів – картина мотоспорту, що зачаровує. Але повсякденна їзда мотоциклом зовсім інша. Він складається з простих, дешевих, функціональних та доступних двоколісних транспортних засобів, які використовуються натовпами людей по всьому світу для поїздок на роботу, до школи, за покупками чи для відпочинку. Купити Honda CB 500 можна у нас на сайті.
Створення абсолютно нової структури – це серйозний фінансовий ризик та виклик, повний невизначеності. Однак він дозволяє підлаштувати структуру під поточні вимоги замовника. І це був настільки сміливий крок, що Honda вирішила запустити у виробництво на початку дев’яностих нову двоциліндрову модель CB 500. Представлена в 1993 році, вона в першу чергу була покликана зламати ринкову гегемонію Suzuki GS 500, яка не змогла зробити кілька відсталих вже технічно попередників. – CB 400N та CB 450S.
Цибульний двигун
Примітно, що з часів знаменитого V2 CX 500, виробництво якого закінчилося в першій половині 1980-х років, Honda не мала жодного успішного мотоцикла середнього класу. Ситуацію змінила лише «цибулина», для якої був побудований рядний двоциліндровий двигун з рідинним охолодженням, з двома верхніми розподільними валами, скляними штовхачами, чотирма клапанами на циліндр і балансувальним валом, що виключає небажані вібрації двигуна.
Завдяки чотирьом варіантам потужності (58, 50, 48 і 35 к.с.) CB 500 могли використовувати не тільки досвідчені водії, а й мотолюбителі-початківці з обмеженими правами. Роботи з технічного обслуговування, зведені до мінімуму, також були стимулом. Регулювання клапанів планують проводити кожні 24 000 км, а заміну олії – кожні 12 000 км. Автоматичний натягувач ланцюга ГРМ не вимагав жодного втручання. В осі коромисла використовуються голчасті підшипники, набагато міцніші за пластикові втулки, поширені в дешевших мотоциклах японських компаній. Двигун змонтований на подвійній люльці із сталевих труб квадратного перерізу. Тільки палітурки зроблені з круглих труб.
Переваги Honda CB 500
Слід зазначити малу споряджену масу моделі 500, сприятливу для продуктивності та витрат палива. У найсильнішій версії CB 500 з “лежачим” водієм розвивав максимальну швидкість понад 200 км/год, а на трасі споживав у середньому 4-5 л бензину на 100 км.
Додатковою перевагою була велика схованка під диваном, де могли знайти своє місце навіть дрібні покупки. Біля заднього ліхтаря створено додатковий простір для інструментів та дрібних предметів. Єдиним анахронічним елементом мотоцикла було барабанне гальмо на задньому колесі, але через чотири роки його замінили дисковим.