Справді, фінансові, політичні та інші кризи практично не впливають на відокремлений сектор економіки, де керують далекобійники. Давайте з’ясуємо, чому вантажоперевезення по Європі зупинити неможливо, причому тут сусідні країни?
Міжнародними вантажоперевезеннями керують не Уряди, а компанії
Це перша і найочевидніша відповідь. У США Конгрес має право «вето» на будь-яку комерційну діяльність, зокрема автоперевезення. У Європі ситуація інша, жоден уряд окремо (і ЄС навіть із більшістю голосів) не має права на втручання у комерційну діяльність.
А як же санкції, спитаєте ви? Це інший момент, санкції можна накласти на будь-який вантаж, маршрути переміщення товарів, ціни, але ніяк не на перевізника. Все, що можна заборонити перевізникам це:
- Отримувати законний прибуток за доставку вантажу з пункту «А» до пункту «В» за умови, що відправник вантажу не має права відправляти його до Євросоюзу;
- Заправлятися паливом на території деяких країн Європи, де спостерігається дефіцит ПММ;
- Зупинятися на облаштованих для далекобою паркуваннях (через драконівські тарифи, а не прямі заборони).
Це верхня частина айсберга, але і вона створює складнощі компаніям, які вміють доставити вантаж одержувачу в ситуації, коли це здається неможливим, якщо судити з новин. Новини не брешуть, але вантажі доставляють точно у вказаний час. Виникає резонне питання, хто і як здатний це зробити?
У вантажоперевезень Європою маршрутів більше, ніж країн в ЄС
Прислів’я говорить – «Усі дороги ведуть до Риму»,. Частково це є правдою і сьогодні, через 2000 років. Якщо подивитися на карту Європи, вузлові точки (трафік вантажних машин) видно неозброєним оком. Три головні вузли ведуть у Рим, Париж і Лондон.
Чому Німеччина залишилася осторонь неясно, їх автобани і придорожній сервіс неодноразово визнавалися найкращими у світі, проте вони поступилися навіть Іспанії.
Найімовірніше, для оцінки максимально швидкого та дешевого маршруту в реаліях 2022 року треба враховувати всі фактори:
- Обмеження щодо кількості палива на одній АЗС у Європі: Угорщина – 300 л., Чехія – 250 л., Польща – 200 л., ФРН – не більше 100 л.;
- Перекриття магістралей страйками та протестувальниками. Польща – 25%, Чехія – 26%, Угорщина та ФРН – понад 30% ймовірності не проїхати трасою.
Диверсії та дії активістів ускладнюють міжнародні вантажоперевезення, але великі логістичні компанії вміють прораховувати ризики. Врахований ризик – основа логістики, ви можете не вникати у складність страховки, маршруту та інші деталі, якщо компанія гарантує доставку вантажу. У цьому випадку жоден уряд Європи не завадить перевізнику виконати своє завдання, а вам отримати прибуток. При грамотній організації перевезення, навіть на далекі відстані, коштує копійки. І на роботу перевізників (за винятком штучних складнощів) нічого не впливає.
Шукайте компанії, що працюють у нових умовах, і ваші вантажі потраплять до того, кому призначені в точно вказаний час.