Нарізання продуктів – значущий етап приготування страв. Й багато що залежить не лише від навичок кулінара, а й від якості приладдя. Традиційний японський ніж Сантоку робить процес нарізки зручним та швидким, й дає змогу отримати щонайкращі результати завдяки особливій конструкції ножа. Вона передбачає:
- Ширину леза у 3-5 см, і його довжину в 13-20 см.
- Пряме та вузьке руків’я.
- Кінчик леза, який лише злегка піднятий відносно лінії різального краю.
- Ідеальне балансування інструменту та гостроту леза.
Такі параметри й форма надають дуже високої маневровості. На лезах деяких моделей є спеціальні насічки та виїмки, які запобігають прилипанню продуктів при тонкому нарізанні.
Тонка ручка та широка основа леза покращують ергономіку, зводять до мінімуму ймовірність порізів. Інструмент зручно лежить у долоні будь-якого розміру. Оскільки центр ваги зміщений вперед, знімається частина навантаження з рук кухаря. А пряма форма різального краю сприяє найповнішому контакту ножа з обробною дошкою, що істотно збільшує продуктивність нарізання.
Хоча вигляд дещо грубуватий, це не шкодить зовнішній привабливості, а навпаки, вносить своєрідні нотки японської естетики. В минулому майстри орієнтувались перш за все на забезпечення функціональності приладдя. А для декору на лезо наносилися візерунки. Цей дизайн підтримують і сучасні виробники.
Поряд з конструкцією, для експлуатаційних переваг відіграє вагому роль й матеріал. Елітні японські ножі Сантоку можуть виготовлятися тільки з твердих сортів сталі зі значним вмістом вуглецю у складі. Лише таке лезо можливо наточити до найвищої гостроти, яка зберігається впродовж багатьох місяців і навіть років без повторного заточування. Особливо високими користувацькими рисами володіють зразки, зроблені з багатошарової дамаської сталі.
Для яких цілей призначений цей вид інструментів?
Ножі Сантоку є багатофункціональними помічниками, як на професійній, так і на домашній кухні. Купити універсальний ніж із дамаської сталі − означає отримати широкі можливості для створення страв. За допомогою такого приладдя здійснюється:
- нарізання фруктів та овочів – тонкими скибочками, соломкою, кубиками й т.д.
- тонке нарізання сирів, бекону, ковбас;
- шинкування зелені;
- обробка риби та птиці;
- рубка або різання м’яса;
- нарізання грибів та проведення багатьох інших маніпуляцій.
Сантоку поєднує у собі властивості ножа та топірця. У домашніх умовах він дозволить з легкістю посікти капусту для борщу, перетворити у фарш рибне або м’ясне філе, зробити красиву нарізку сирів і м’ясних делікатесів до святкового столу. Професіонали ж, уміло орудуючи лезом, виконують навіть складне фігурне нарізання продуктів.
Цей ніж оптимально підходить для нарізання у техніці «вгору-вниз» у вертикальній площині. Спершу може видатися, що при постійному підійманні та опусканні інструменту втомиться рука. Однак завдяки правильному балансуванню та доброму заточенню нарізання цим способом не викликає труднощів навіть у новачків – треба просто приловчитися.
Важливо знати, що, попри всю міцність сталі та гостроту леза, Сантоку не справиться з рубанням кісток, нарізанням заморожених продуктів, розколюванням горіхів та обробки інших твердих продуктів. Спроби застосовувати його для подібних цілей негативно відображаються на стані інструменту.