Site icon GOLOVCOMINFO (ГOЛОВКОМІНФО) Новини України та світу – GLAVKOM.info

Чому Гетманцев має бути звільнений негайно?

Блокування ПДВ-накладних – гірше за шахєдів

Насправді так воно і є, хто б там що не казав. Зловживання цією системою блокування податкових накладних спричиняє одразу два жахливих наслідки – придушує відновлення економіки та руйнує кредит довіри до влади.

“…якщо брати по зареєстрованим платникам ПДВ, то блокування зачепило 10,2% підприємств. Якщо брати відсоток підприємств, які сплачують ПДВ зараз (близько 85 тис, за даними ДПС) – відсоток “блокованих підприємств” зростає до 30%. Інакше, як “катастрофою”, назвати це не можу”, – пише у Фейсбуку заступник міністра економіки Ігор Дядюра.

Податок на додану вартість кожен з нас сприймає просто – якщо в магазинному чеку пробили 100 гривень, то 16,66 гривень з тієї суми пішло у державний бюджет. І на тому все. Власне, так воно і має бути. А от у підприємства, яке щось виробляє, ситуація дещо інша. Тому що податок називається саме податком на додану вартість. Умовно кажучи, якщо метрополітен купує електрику, то сплачений ним раніше при купівлі електрики податок на додану вартість, йому повинні врахувати при продажі поїздки кожному з нас. А якщо не врахують? Тоді метрополітен сплатить ПДВ за електрику двічі – перший раз, коли заплатить за електрику енергокомпанії, а другий раз – коли сплатить ПДВ за підсумками місяця безпосередньо в державний бюджет.

Система контролю ризиків при сплаті ПДВ – вона називається СМКОР, була запроваджена з 2017 року. І з самого початку до неї були певні питання. Але тільки з осені 2019 року ця система перетворилась на шалену руйнівну силу. Що ж сталося? Сталося те, що податково-фінансовий комітет у Верховній Раді очолив Данило Гетманцев. І він же взяв під контроль безпосередньо Державну податкову службу, вибивши значну частину важелів з рук міністерства фінансів, яке взагалі-то мало б керувати ДПС.

З того моменту назва СМКОР практично зникла з обігу, її почали називати системою блокування податкових накладних. Коли компанії блокують накладну, це призводить до того, що вона по факту сплачує ПДВ двічі. І це вбиває економіку, яка й так потерпає від війни та її наслідків.

Слушне питання – навіщо так робить податкова, яку на все це надихає та спрямовує Гетманцев? Натхненник цієї вбивчої системи каже, що так вона бореться проти тих, хто мухлює з ПДВ. Але якщо подивитись на статистику – який відсоток платників податків страждає від блокувань, – то можна побачити майже третину. Це неймовірно багато. І це свідчить, що страждають абсолютно усі. Бо в кожного, хто має заблоковані накладні, є покупці та постачальники. Тобто на кожного платника із заблокованою накладною – ще мінімум двоє. Ланцюжки постраждалих плетуться у канати, якими ця система душить економіку.

Але ж, спитаєте ви, чому ж економіка в таких умовах не померла?! Тому що за гроші можна купити «абонемент» – тобто платити регулярний хабар за відсутність необгрунтованих блокувань. Або можна сплатити разовий хабар за розблокування певної податкової накладної. І багато хто платить. Цей потік корупційних грошей лине системно і потужно, він живить як безпосередніх виконавців, що клеять дурня, коли підприємства намагаються позбутись блокувань, так і натхненників, які цю систему за останні три роки вибудували до ефективності гільотіни.

Тариф відомий – приблизно 1,5% обороту компанії, якщо, умовно кажучи, «купують абонемент». І майже половина суми ПДВ по конкретній накладній, якщо мова йде про разову акцію «милосердя». За такі гроші можна багато чого купити. В тому числі недоторканість – реальну, замість тієї, яку скасували для депутатів три роки тому.

По найскромніших оцінках, ось ця система видушування хабарів, помножена на систему блокування податкових накладних, краде десь чотири-п’ять відсотків зростання ВВП на рік. Дивуєтесь, чому не відновлюється економіка та не зростають зарплати? Так ось вона, причина.

Звісно, все це мало відбиватись на тому, як суспільство та підприємці ставляться до влади. Ставляться вони з цієї причини доволі гірко.

Край цікавий результат отриманий під час нещодавнього опитування групи «Соціополіс» щодо того, хто з представників так званого економічного блоку найбільш негативно впливає на ставлення населення до влади та особисто президента Володимира Зеленського. Так от, на Гетманцева вказали 22% відповідавших на запитання. Його найближчі наслідувачі – голова уряду, а також голови Митниці та Податкової сумарно втрьох отримали менший відсоток за одного Гетманцева.

Що цікаво, вплив Гетманцева на податкову та митну політику при опитуванні люди оцінили майже вдвічі вищим, ніж вплив навіть прем’єра.

Але, може ми дарма репетуємо та волаємо? Може, все ж та система якось правильно впливає на ухилянтів від ПДВ?

Ні, не впливає. Дивіться, на сайті ДПС є відповідна статистика – і кількість компаній, яка попадає під блокування податкових накладних, четвертий місяць поспіль залишається на рівні близько до 25 тисяч. Тобто ця шкідлива практика не дає того результату, якого мала б досягнути. Схеми ухилення від сплати ПДВ продовжують працювати під опікою тих, хто має їх усунути. Задля показухи та стимулювання хабарів рівень блокувань тримається десь на рівні неба. Ця музика буде вічна, якщо не усунути композитора – Данила Гетманцева..

Exit mobile version