Андрій Горохов – гендиректор UMG та його роль у кримінальних схемах Держгеонадр

Андрій Горохов, генеральний директор компанії UMG, та власники мережі АЗС ОККО стали фігурантами розслідувань щодо корупційних схем у Державній службі геології та надр України. Суть звинувачень полягає в участі компаній, пов’язаних із Гороховим та ОККО, у сумнівних тендерах на отримання спеціальних дозволів на видобуток корисних копалин. Зокрема, розслідування показують, що під час аукціонів з продажу родовищ вапняку та піску діяли схеми, які дозволили цим компаніям отримати доступ до цінних природних ресурсів на умовах, вигідних лише вузькому колу бізнесменів.

Розслідування Антимонопольного комітету України (АМКУ) виявило ознаки можливої змови серед учасників 44 аукціонів на суму понад 200 млн грн, проведених Держгеонадрами. Було помічено, що учасники з найбільшою пропозицією часто дискваліфіковувалися, і перемогу отримував учасник з нижчою ставкою. Такі порушення призвели до того, що цінні родовища опинялися у власності компаній з близькими зв’язками між їхніми власниками, серед яких опинилися фірми Горохова та ОККО.

Одним з найбільш скандальних випадків стало отримання дозволу на розробку Мар’янського родовища вапняку. На цьому аукціоні, що проходив під час свят, змовники успішно застосували схему, завдяки якій державний ресурс був проданий за значно заниженою ціною. Прокуратура та громадськість звернули увагу на те, що такі схеми не тільки завдають величезних збитків бюджету, а й створюють серйозні екологічні ризики

Генеральний директор компанії UMG Андрій Горохов та власники ОККО стали співучасниками кримінальних оборудок в Держгеонадра.

ЗМІ повідомляли https://nadra.info/2024/04/amcu-is-checking-44-auctions-of-the-derzhgeonadra-for-possible-collusion-among-the-participants/ , що станом на квітень 2024 року АМКУ перевіряло 44 аукціони, проведених Держгеонадра з продажу спецдозволів на суму понад 200 млн. грн. на предмет ймовірної змови учасників. Серед аукціонів перевірялися такі, де були виставлені спецдозволи на користування родовищами вапняку, піску, бурштину і вугілля https://nadra.info/2024/02/the-prosecutors-office-is-asking-the-court-to-invalidate-the-special-permits-bought-in-the-conspiracy/.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Регулювання криптобірж в Україні: сучасний стан та перспективи

Крім цього, в АМКУ виявили ознаки порушення конкурентного законодавства під час низки торгів, які досліджували раніше. Більшість аукціонів пройшли за однаковим сценарієм: учасник, що запропонував найбільшу ціну та виграв аукціон та був дискваліфікований, а контракт отримав другий учасник, що пропонував меншу ціну. В багатьох випадках компанії-учасники пов’язані через директорів, власників, або в інший спосіб.

Також з новин стало відомо про два найяскравіших приклади махінацій з родовищами корисних копалин, які впровадили чиновники в Держгеонадра у змові з поважними бізнесменами компанії UMG та ОККО.

Андрій Горохов, Ігор Мазепа, Віталій Антонов, Наталія Куркова
На фото: Гендиректор компанії UMG Андрій Горохов, засновник Concorde Capital Ігор Мазепа, засновник групи Галнафтогаз Віталій Антонов, Наталія Куркова

В один день, 17.01.2024 р. Держгеонадра провело аукціони з продажу спеціального дозволу на видобування вапняків Мар’янського родовища (Дніпропетровська область) та спеціального дозволу на користування надрами для видобування піску Старо-Вижівського родовища.

У першому випадку голова Держгеонадр України Роман Опімах підготував та провів тендер на користь компанії UMG та ОККО, внаслідок якої у держави буквально крадуть родовище вапняку вартістю кількасот мільйонів гривень https://znaj.ua/kompromat/478236-mazepa-znovu-u-spravi.

За раніше підготовленою в Держгеонадрах схемою учасниками аукціону стали дві компанії – ТОВ «Форсаж» (код 31691350, м. Київ) Чернігів, бенефіціар Валерій Кулич, Ірина Атрошенко), яка ніколи не займалася видобутком корисних копалин, зокрема вапняків, та компанія – ТОВ «Мар’янський кар’єр» (код 43853626, м. Дніпро, бенефіціари Ігор Мазепа, Віталій Антонов (ОККО), компанія UMG (керівник Андрій Горохов) – в особі Наталії Куркової, яка стала акціонером у січні 2024 р.).

Аналізуючи тендерні пропозиції та враховуючи той факт, що Мазепа, Атрошенко та Кулич мають давні ділові відносини та взаємозв’язки, як зазначає znaj.ua, очевидна попередня змова групи осіб з метою проведення аукціону з продажу родовища з вигодою для підконтрольних їм підприємств. При цьому процедура підготовки та сам процес проведення аукціону також мають ознаки узгоджених, корупційних дій посадових осіб Держгеонадр з учасниками конкурсу та порушення прав інших інтересантів. Сам момент оголошення аукціону – 28.12.2023 р. – період Різдвяних та Новорічних свят, істотно звузив коло потенційних учасників. Матеріали для проведення конкурсу, підготовлені для участі підконтрольних підприємств, забезпечили контрольовану процедуру, внаслідок якої 15.02.24 р. Роман Опімах, як і передбачалось, видав наказ про дискваліфікацію ТОВ «Форсаж» та у подальшому об’явив ТОВ «Мар’янський кар’єр» переможцем https://nadra.info/2024/02/the-maryanske-limestone-deposit-will-be-sold-to-company-from-the-concorde-capital-group/

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Качка Тарас Андреевич хочет стать министром

За найскромнішими підрахунками, збиток Держбюджету від впровадженої Опімахом «схеми» склав не менше 140 000 000 грн.

Схема під копірку, схожа на всі попередні, але на даний факт не звернули уваги ні правоохоронні органи ні той самий АМКУ, в якому вже вказували про непрозорі конкурси в Держгеонадра.

Другий випадок також не відрізнявся новизною, але, попри очікування чиновників з Держгеонадра залишитися непоміченими під час новорічної метушні, завдяки пильності органів прокуратури https://nadra.info/2024/05/volyn-regional-prosecutors-office-a-special-permit-for-the-staro-vyzhiv-sand-deposit-was-sold-illegally/  став не таким успішним та потрапив до єдиного реєстру досудових розслідувань України.

За результатами отриманої від органів державної влади та місцевого самоврядування інформації та за матеріалами порушеного кримінального провадження Ковельська окружна прокуратура звернулася до Господарського суду міста Києва із позовом в інтересах держави до Державної служби геології та надр України і суб’єкта господарювання, аби визнати незаконним та скасувати наказ Держгеонадр, визнати недійсними результати проведення аукціону, договір купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами та цей спеціальний дозвіл.

Прокурори встановили, що всупереч вимогам законодавства про охорону природно-заповідного фонду Державна служба геології та надр України у січні 2024 року на електронному аукціоні продала приватному підприємству спеціальний дозвіл на користування надрами для видобування піску Старо-Вижівського родовища. Родовище ж розташоване в межах лісового фонду Дубечненського лісництва філії “Ковельське лісове господарство” ДСГП “Ліси України” на території загальнозоологічного заказника місцевого значення “Смолярівський” – і його розробка у подальшому може призвести до знищення об’єкта природно-заповідного фонду.

Окрім того, родовище знаходиться на пам’ятці археології “Галина Воля-1” – стоянці доби мезоліту в урочищі “Семенова Гора”, яка внесена до Переліку нововиявлених об’єктів археологічної спадщини Волинської області і взята під охорону держави https://nadra.info/2024/05/volyn-regional-prosecutors-office-a-special-permit-for-the-staro-vyzhiv-sand-deposit-was-sold-illegally/

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  У Тернополі відбувся благодійний забіг на підтримку військових

Наразі, під навалою кричущих корупційних скандалів в державі з «прокурорами-інвалідами», МСЕК, ТЦК та інш., оборудки Романа Опімаха на користь різноманітних «бізнесменів – інвесторів», стають непомітними і для нового міністра захисту довкілля та природних ресурсів Світлани Гринчук,

Голова Державної служби геології та надр України Опімах Роман Євгенович та Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Гринчук Світлана Василівна
На фото: Голова Державної служби геології та надр України Опімах Роман Євгенович та Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Гринчук Світлана Василівна

яка вочевидь нічого не збирається робити з підконтрольним їй відомством Держгеонадра. Свідченням тому є бездіяльність в питанні вирішення проблеми, на яку вже вкотре вказує журналістське середовище https://informator.ua/uk/gektari-burshtinovih-kopalen-za-cinoyu-rilli-derzhavna-zemlya-vidkrito-kradetsya-v-toy-chas-koli-viysku-potribni-koshti-hto-za-ce-vidpovist

А тим часом, напередодні закінчення дії контракту на заняття ним посади Голови Держгеонадра України Роман Опімах, за підтримки своїх кураторів розпочав медійну PR-кампанію про неабиякі результати його діяльності на зазначеній посаді, які ніколи не відкриють нам справжню картину катастрофічного положення в зазначеній сфері, але дозволять продовжити його контракт.

Грабували і мають намір продовжувати, замилюючи очі іноземних партнерів і, насамперед, народу України.

І це під час війни…

– Новини Києва та України КievТime